A chia-puding pofonegyszerűen, főzés nélkül elkészíthető, egészséges édesség. Egy igazi „superfood”-ból készül, s számtalan variációban elkészíthetjük az alkalomnak, évszaknak és saját kedvünknek megfelelően. Az alábbiakban bemutatunk néhány különféle chia-receptet, az alaprecept azonban mindnél ugyanaz.
A chiamagpuding alapjához 4 személyre a következők szükségesek:
◉ 1 bögre chiamag,
◉ 4 bögre folyadék (pl. kókusztej)
◉ 2 evőkanál méz (vagy más édesítőanyag)
➡ A hozzávalókat poharakban összekeverjük, majd egész éjszakán át lefedve, hűtőben állni hagyjuk. Reggelre fogyasztható, energiatartalma adagonként körülbelül 200 kalória.
És akkor lássuk a különféle recepteket és variációikat!
Ennél a változatnál folyadékként mandulatejet, édesítőként tiszta juharszirupot használunk. A hozzávalókat összekeverjük, folyékony vaníliakivonattal ízesítjük. Hűtőben akár 5 napig is eltartható. Tálaláskor friss gyümölccsel, mandulával vagy más diófélékkel köríthetjük.
Szintén mandulatejjel készítjük. 3 evőkanál chiamaghoz 2/3 bögre mandulatejet, 1 evőkanál tahinit (szezámkrém), 2 teáskanál barna rizsszirupot és egy kevés áfonyát keverünk, majd egy éjszakára a hűtőben hagyjuk pihenni. Tálaláskor nyers diót, mentaleveleket és további gyümölcsöket adhatunk mellé.
A pudinghoz mandulatejet használunk, 2 és fél csészényi kell belőle, ehhez fél csésze kimagozott, felezett cseresznyét, 1 teáskanál őrölt kardamomot, vaníliakivonatot és steviát keverünk, majd összeturmixoljuk. A keverékkel leöntünk fél csésze chiamagot, jól megkeverjük, 5 percet állni hagyjuk, ismét alaposan átkeverjük, majd 10 perc pihenés után még egyszer megkeverjük, majd lefedjük, és 3 órára a hűtőbe tesszük.
A krémhez ¼ csésze kesudiót legalább 3 órán át hűtőben, vízben áztatunk, majd ugyanennyi magozott cseresznyével, két evőkanál vízzel, kevés steviával és vaníliakivonattal turmixgépben magas fokozaton egynemű péppé dolgozzuk. Tálaláskor a pudingot jól átkeverjük, poharakba szedjük, a tetejére halmozzuk a krémet, és tejszínhabbal, cseresznyével díszítjük.
Jó étvágyat kívánunk! :)
A chia mag egy teljes értékű fehérjeforrás, kétszer-háromszor annyi proteint tartalmaz, mint más gabonák.Kitűnő rostforrás, remek vastagbél tisztító, ugyanis ténylegesen kipucolja az emésztőrendszert, így több értékes tápanyagot tud felszívni a szervezet, míg a hulladék kikerül az emésztőrendszerből.
Az azték zsálya, azaz a chia magja az egyik legjobb növényi Omega-3 forrás. Ezen kívül magas az ásványi anyag tartalma és értékes rostforrás.
A chia magos quinoa kása alap segítségével könnyen készíthetünk gluténmentes vegán kását. Az alappor nem tartalmaz hozzáadott cukrot és édesítőszert, így ízlés és diéta szerint egyénileg édesíthető!