A chia mag, más néven spanyol zsálya nem más, mint egy lágyszárú növény, amely már a maják idejében is ismert táplálék volt. A chia mag egészséges, hiszen bőségesen tartalmaz fehérjéket, rostokat, de omega3 zsírsavban is gazdag. A chia magban antioxidáns összetevők is találhatók. A chia mag segít az érrendszeri betegségek megelőzésében és gondoskodik a trigliceridszint egyensúlyban tartásáról.
A chia mag segít az érrendszeri betegségek megelőzésében, meggátolja az érelmeszesedést, lassítja az öregedés folyamatát és segít egyensúlyban tartani a trigliceridszintet. Mivel gazdag antioxidánsogban, ezért tumorellenes tulajdonságai is ismertek. A chia mag támogatja az emésztést, béltisztító, ezáltal képes megszüntetni a székrekedést.
A chia mag hiába egészséges, nem mindegy, hogy egy nap, mennyit fogyasztunk belőle. A túlzott rosttartalma emésztőrendszeri problémákat okozhat éppen ezért a chia mag javasolt napi adagja 15 gramm.
A chia magot többféle módon is fogyaszthatjuk, bele tehetjük pudingba vagy joghurtba, de smoothie készítéséhez is felhasználhatjuk. Az interneten ma már rengeteg chia magos receptet olvashatunk, amelyeket mindenképpen érdemes kipróbálni. A chia mag sós ételekhez és édességekhez egyaránt kiválóan felhasználható.
A chia mag meglepően jó hatást gyakorol az emésztésre, tisztítja a bélrendszert, ezáltal képes megszüntetni a székrekedést. Túlzott fogyasztása viszont ellenkező reakciókat válthat ki. A magas rosttartalma ugyanis emésztőrendszeri problémákat idézhet elő, ezért javasolt a napi mennyiségnél nem többet bevenni belőle.
A chia mag jó hatással van az emésztésre, ám, ha túl sokat fogyasztunk belőle, akkor okozhat problémákat, kialakulhat például hasi fájdalom, székrekedés, hasmenés vagy puffadás. Éppen ezért a Crohn-betegeknek vagy az Irritabilis-bélszindrómában szenvedőknek javasolt a chia mag mérsékelt fogyasztása. Egyeseknél a chia mag allergiás reakciókat is kiváltat.
A kérdés jogosan merül fel a szülőkben, hiszen sokszor van az, hogy amit a felnőttek szervezete könnyen megemészt, azt nem biztos, hogy a gyermekek gyomra bírni fogja. 2 éves korig a chia mag fogyasztását célszerű kerülni, ugyanis a kezdeti időszakban az emésztőrendszer még jelentős fejlődésen megy keresztül. Lehetőleg fekete chia magot adjunk a gyermeknek, mivel a fehérből vagy a hántoltból hiányoznak olyan tápanyagok, amelyek fontosak a szervezet számára. A kicsiknek mindenképp úgy adjuk a chia magot, hogy előtte áztassuk be, mert nyers formájában jelentősen megterhelheti a gyomort.
A chia mag és a lenmag élettani hatásai szinte teljes mértékben megegyeznek, legnagyobb különbség leginkább az árban mutatkozik meg. Mivel a chia mag az utóbbi időben meglehetősen felkapott termék lett, ezért a lenmag valamivel olcsóbban kapható.
Mindkettő kiváló hatással bír a egészségre. Abban az esetben, ha az elsődleges cél a fogyás, javasolt mindkettőt egyszerre fogyasztani, mivel segítenek megszabadulni a kilóktól és támogatják az anyagcserét. Az útifűmaghéj is gazdag rostforrás. Az emésztőrendszeren belül az oldható rostok elnyelik a vizet, így lelassítják az emésztést és elősegítik a különböző tápanyagok felszívódását. Az útifű gluténmentes, így alkalmas a cöliákiás betegek számára, de adható cukorbetegségben szenvedőknek, emésztőrendszeri problémákkal küzdőknek (pl. IBS) de szív- és érrendszeri betegek is szedhetik.
A chia mag egy teljes értékű fehérjeforrás, kétszer-háromszor annyi proteint tartalmaz, mint más gabonák.Kitűnő rostforrás, remek vastagbél tisztító, ugyanis ténylegesen kipucolja az emésztőrendszert, így több értékes tápanyagot tud felszívni a szervezet, míg a hulladék kikerül az emésztőrendszerből.
Az azték zsálya, azaz a chia magja az egyik legjobb növényi Omega-3 forrás. Ezen kívül magas az ásványi anyag tartalma és értékes rostforrás.
A chia magos quinoa kása alap segítségével könnyen készíthetünk gluténmentes vegán kását. Az alappor nem tartalmaz hozzáadott cukrot és édesítőszert, így ízlés és diéta szerint egyénileg édesíthető!