A chia mag (lásd még: aztékzsályamag) a Salvia hispanica nevű, lágyszárú növény ehető magja. Már az ókori civilizáció is ismerte, az azték és maja harcosok előszeretettel fogyasztották állóképességük fokozására. A chia mag egy igen egészséges élelmiszer, bőségesen tartalmaz fehérjéket, rostokat, továbbá omega-3 zsírsavakban is bővölködik. Vitaminokat és ásványi anyagokat is tartalmaz, legnagyobb arányban B-vitaminokat, mangánt, szelént, rezet, magnéziumot, foszfort, továbbá kalciumot, vasat, cinket és káliumot.
A chia mag számos jótékony tulajdonsággal rendelkezik. Magas rosttartalmának köszönhetően természetes béltisztító, segíthet az emésztés egészségének fenntartásában. Antioxidáns összetevői révén segíthet az immunrendszer erősségének megőrzésében, a fizikai teljesítmény fokozásában és a gyulladásos folyamatok csökkentésében.
Ásványianyag-tartalmának köszönhetően hozzájárulhat a csontok és fogak egészségének fenntartásához, valamint az izmok és idegek egészségének megőrzéséhez. Támogathatja a szív- és érrendszeri egészség fenntartását, továbbá segítséget nyújthat az inzulinszint szabályozásában. Emésztéssegítő hatása révén hatékony kiegészítője lehet a diétás étrendnek.
Mint minden más természetes élelmi forrás esetében, a chia mag fogyasztásánál is törekednünk kell a mértékletességre. Figyelembe véve a chia mag jelentős rosttartalmát, maximum napi javasolt beviteli adagja 2 evőkanálnyi mennyiség. A chia mag túlzott fogyasztása esetén hasmenést, puffadást vagy gyomorgörcsöt okozhat.
A chia magot számos különféle módon fogyaszthatjuk. Készíthetünk belőle pudingot, hozzáadhatjuk joghurthoz, müzlihez, turmixhoz vagy smoothie-hoz, felhasználhatjuk sós és édes nassolnivalók készítéséhez, egytálételekhez.
Fontos!Chia mag fogyasztása esetén törekedjünk a fokozott folyadékbevitelre!
Magas rosttartalmának köszönhetően a chia mag igen jó emésztéssegítő. Saját tömegének másfél-kétszeresét fel tudja szívni folyadék formájában, ezáltal fokozza az emésztés hatékonyságát és elősegíti a béltisztítást. A chia mag a legjobb természetes rostforrások közé sorolható. Túlzott fogyasztása esetén ellenkező reakciókat válthat ki, emésztőrendszeri problémákhoz (hasmenés, puffadás, gyomorgörcs) vezethet, ezért törekedjünk a napi ajánlott beviteli mennyiség betartására.
A chia mag túlzott fogyasztása esetén emésztőrendszeri problémákhoz vezethet: hasi fájdalmat, gyomorgörcsöt, hasmenést vagy éppen székrekedést, továbbá puffadást is okozhat. Egyeseknél a chia mag allergiás reakciókat is kiválthat. A chia mag kúraszerű alkalmazása előtt mindenképp konzultáljunk kezelőorvosunkkal.
Szintén jó emésztéssegítő hatással rendelkeznek - a teljesség igénye nélkül - az útifűmaghéj, a lenmag, a köménymag, a kendermag és a quinoa.
Az útifűmaghéj egy rostdús, magas vízfelszívó képességgel rendelkező élelmiszer, mely hatékony segítséget nyújthat az emésztési problémák kezelésében. Jótékony egészségvédő hatásai mellett a konyhában is hasznát vehetjük: alkalmazhatjuk sűrítésre, valamint tésztákba is keverhetjük, a tészta rosttartalma növelésére.
A lenmag rostokban, esszenciális zsírsavakban, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag, olajos magféle. Alacsony glikémiás index-szel rendelkezik, bőséges folyadékbevitel mellett fokozza a bélrendszer működését.
A kömény nem csupán egy közkedvelt fűszernövény: értékes összetevői révén segíthet a különféle emésztési panaszok - hasmenés, fokozott gázképződés, hányinger - kezelésében,
A kendermag jelentős mennyiségben tartalmaz fehérjéket és aminosavakat, kalóriatartalma azonban alacsony. Fogyasztása fokozza a teltségérzetet, gyorsítja a felszívódást, javítja az anyagcserét.
A quinoa magas fehérje-, aminosav- és vitamintartalommal rendelkező, gluténmentes gabonaféle. Könnyen emészthető, fogyasztása cukorbetegeknek, fogyókúrázóknak, emésztési panaszokkal rendelkezőknek is ajánlott.
A chia mag egy teljes értékű fehérjeforrás, kétszer-háromszor annyi proteint tartalmaz, mint más gabonák.Kitűnő rostforrás, remek vastagbél tisztító, ugyanis ténylegesen kipucolja az emésztőrendszert, így több értékes tápanyagot tud felszívni a szervezet, míg a hulladék kikerül az emésztőrendszerből.
Az azték zsálya, azaz a chia magja az egyik legjobb növényi Omega-3 forrás. Ezen kívül magas az ásványi anyag tartalma és értékes rostforrás.
A chia magos quinoa kása alap segítségével könnyen készíthetünk gluténmentes vegán kását. Az alappor nem tartalmaz hozzáadott cukrot és édesítőszert, így ízlés és diéta szerint egyénileg édesíthető!